کد اخبار

ابزار هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی

تاریخ روز حدیث موضوعی


* سلام عرض میکنم خدمت شما، لطفا یک معرفی کوتاه با مخاطبین داشته باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم،

و علیک السلام ، سلام دارم خدمت برادران عزیزم، مسئولین هیئت که در جمع ما و در این حسینیه حضور دارند. بنده عبدالرحیم نوبخت فرزند صادق متولد 1337 هستم.

* لطفا در مورد تاریخچه و تاسیس هیئت توضیحاتی را داشته باشید.

قبلا (قبل از تاسیس هیئت) هیئت ما در این محدوده نبود، ما در هیئت دیگری به نام هیئت حسین فاطمه به سرپرستی استاد معظم آقای سید مصطفی فیاض (پدر دو شهید) بودیم.

در حدود سال 1363 ما در مسجد صادق الائمه کلاس داشتیم و حدود بیشتر از 20 نفر که اکثرا از کسانی بودند که بعدا شهید شدند سر کلاس ما بودند، ما اوایل از دعای توسل شروع میکردیم و کم کم شروع به خواندن شعر و روضه کردیم.

 تا اینکه سال 1368  حدود 25 نفر از برادران عزیز در محدوده  جمع شدند و با نظر مردم هیئتی با عنوان هیئت حضرت قاسم ابن الحسن علیه السلام سرو پا کردیم.

چون آن زمان دوران جنگ با رژیم بعثی عراق بود، بیشتر مردم از جبهه ها و خانواده های شهدا بودند، در آن موقع تقریبا مداح در این محدوده نبود که برای تشییع پیکر شهیدان بخواند، ما برایشان میخواندیم. در آن زمان در شهر درچه مراسمی برای یک شهید برگزار کرده بودند که حاج آقای موسوی، امام جمعه محترم درچه از من دعوت کردند که آنجا بخوانم؛ قبل از من حاج آقا که منبر بودند به خانواده های شهدا توصیه کردند که مراسم سالگرد شهیدتان را سروپا کنید؛ اگر میتوانید مراسم بزرگ بگیرید و اگر نمیتوانید فقط فامیلتان را دعوت کنید  و یا اینکه فقط خانواده خودتان را جمع کنید و مراسم بگیرید چون آن شب روح آن شهید به خانه اش می آید. ما آن موقع به این فکر افتادیم که یک جلسه ای هیئتی تشکیل بدهیم که خانواده های معظم شهدا به راحتی بتوانند جلسه ای بگیرند و خرجی هم برایشان نداشته باشد؛ و الان هم همینطور است، برای هیئت گرفتن بقیه افراد باید در نوبت بایستند ولی خانواده های شهدا هر وقت بخواهند بدون نوبت هیئت و سالگرد بگیرند ما آماده ایم.

چون ما اکثرا با خانواده های شهدا سر و کار داشتیم تابلوی هیئت را به نام جان نثاران قمر بنی هاشم و پیروان خط شهدا اعلام کردیم .

 هیئت ها در آن زمان به ثبت نمی رسید. ما حدود 5-6 سال بعد از تاسیس اقدام به ثبت هیئت کردیم و الان است که به تازگی هیئات زیر نظر سازمان تبلیغات هستند.

* در مورد همراهی مردم در تاسیس هیئت بفرمایید.

در این مورد الحمدالله رب العالمین هیئت از خودش چیزی نداشته ومنبع درآمدی ندارد و با همت و نفس گرم همین برادران عزیز محدوده و مخصوصا خانواده های معظم و معزز شهدا و سادات برپا شده وهمه چیز هیئت مال مردم بوده و هست. مخارج هیئت همگی از کمک امیرالمومنین و محمد و آل محمد(صلوات الله) و کمک های مردمی که دوست داشتند از مال و جان خودشان مایه بگذارند تا الان تامین شده است. الان هم هیئت میلیون ها تومان امکانات دارد که همگی از طرف مردم است.

* زمان برگزاری جلسات هیئت به چه شکل است؟

جلسات هفتگی هیئت که شب های پنجشنبه است برگزاری اش حتمی است و حتی اگر  مثل همین محرم سال 1391 که حدود 10-20 شب پشت سرهم  مراسم داشتیم شب بعد از اتمام این مراسم شب پنجشنبه بود و ما جلسه هفتگی مان را تعطیل نکردیم و یا حتی در شب های عید نوروز اگر شب یا شام عید هم بوده است جلسه هیئت،  چراغش روشن و پرچمش سرو پا شده است.

در شب های ولادت و شهادت اهل بیت هم ما مراسم داریم.

* برنامه و روند جلسات هیئت به چه صورت است؟

ابتدای جلسه با حمد و سوره شروع میشود و بعد از آن 10 تا 15 نفر قرآن میخوانند. بعدا یکی دو تا مداح مداحی میکنند. بعد از آن روحانی داریم که  منبر میرود و بعدا زیارت عاشورا یا دعای توسل خوانده میشود و اگر مثل ماه محرم و صفر یا شهادت باشد عزاداری و سینه زنی میکنیم. 

* تبلیغات هیئت به چه شکل است؟

خود بچه های هیئت تبلیغ میکنند؛ ما گروهی داریم در هیئت که همین پرچم ها را میزنند و تابلوها را مینویسند و نصب میکنند و  آذین بندی برای جشن ها دارند و برای ایام شهادت ها هم پرچم میزنند.

* منبع مخارج هیئت در ایام سوگواری یا جشن ها چگونه تامین میشود؟

فعلا هفت نفر بانی این مخارج را تقبل کرده اند که اسم هایشان در دفتر های هیئت هست و بقیه مخارج هم از کمک های مردمی هرکسی  به توان خودش( یکی بره یکی برنج یکی روغن یکی قند یکی شکر می آورد و تعدادی هم نقدینه پول میدهند )تامین میشود.

* این مخارج و کمک ها در کجا ثبت و ضبط میشود؟

ما در این رابطه دو  نوع دفتر داریم یکی دفتر روزانه که موارد در آن ثبت میشود و دیگری دفتر کل.

این دفتر کل از ابتدا تا حالا  موارد در آن ثبت شده است و مسئول آن جناب آقای ابوالقاسم ملک محمد برادر شهید صادق ملک محمد بوده است.

ریز موارد هرسال و هر مراسم و هرکسی که از اول تاسیس هیئت تا الان پولی برای هیئت داده باشد در این دفتر نوشته و جمع شده و صورت جلسه شده است و هر کسی خواست میتواند  بیاید و حساب خوش راببیند. ما جلساتی میگیریم  و با هم حساب و کتاب میکنیم گاهی 20نفر 50 نفر حتی 100 نفر. به هر شخصی که چیزی میدهد ما یک فاکتور یا یک رسید هم  به او تحویل میدهیم.

ما هر آنچه تا حالا مردم برای این هیئت پول دادند را جمع کرده ایم و به حسابی که برای هیئت در قرض الحسنه سید الشهدا باز کرده ایم، ریخته ایم. وقتی که خواستیم زمین حسینیه را خریداری کنیم ما تا حالا دو مرتبه آن پول ها را در حضور آقایان از بانک گرفتیم و با آن زمین خریده ایم. و همین الان هم ما در بانک های قرض الحسنه سیدالشهدا و بانک سپه شعبه دستگرد خیار برای هیئت حساب داریم و برای آن سه نفر حق امضا دارند که از آنها برداشت کنند( مشهدی یدالله ملک محمد و حاج مهدی وحید و حاج ابوالقاسم ملک محمد) و هرکس بخواهد پولی برای هیئت بدهد به این حسابها میریزد.

* امور تدارکات هیئت برعهده چه شخصی یا کسانی بوده است؟

این موضوع هر چند وقت یکبار عوض و  بدل شده است. ما در تدارکات چند بخش داریم یکی کار های زنجیر زنی  و تبلیغات به عهده آقای محمود زارع مسئول کانون ما هست. اما در رابطه با خدمات هیئت مثل خرید ارزاق فعلا با آقای حاج مهدی وحید  هست.

البته قبلا یک مدتی خرید ارزاق با آقای حاج عباس ملک محمد بوده  یک مدتی حاج احمد صالح و یک مدتی هم با آقای حاج عباس بصیری نژاد بوده است.

* لطفا در مورد زمین حسینیه کمی صحبت کنید.

الان اینجا حدود 16-17 سال پیش قضیه زمین حسینیه اینطور شروع شد که یک موقع نشستیم و با پدرشهید اصغر سخنوری رحمت الله علیه صحبت کردیم و ایشان اینجا زمین داشت، ما از ایشان درخواست کردیم که برای فرزند شهیدتان یک زمینی برای هیئت بدهید که ما در آنجا مراسماتی بگیریم و باقیات الصالحات باشد و ایشان قبول کردند و 100 متر زمین به هیئت دادند ما قولنامه شهید اصغر سخنوری را الان داریم و هفت سال بود که این زمین در دست ما بود. ما با 19 نفر دیگر که اسمشان را همراه با قولنامه داریم در این  زمینبنا آوردیم ، شن و آجر آوردیم  و خاک آوردیم تا زمین را بالا بیاوریم و مقدماتی را فراهم کردیم اما بعدا یه جورایی این زمین را از هیئت گرفتند. ما با این آقای حاج رضا سعید زاده پدر شهید جواد سعید زاده به 5 نفر از مراجع وقت که الان نامه ها و مدارکش هم هست، نامه فرستادیم. آقایان مراجع دراین حکم ها گفتند چیزی ک به هیئت واگذار شده کسی حق تصرف درآن را ندارد.

بعد از آن ما که دیدیم هیئت زمینی ندارد ، رفتیم و یک باغ از حاج اصغر گلکار  حدود 5 میلیون تومان به متری  5 هزار تومان خریدیم و همه ی مدارک آن نیز موجود است و کسانی که برای آن زمین پول دادند را در اولین دفتر کل در سال 1377 ثبت کرده ایم.

بعد از حدود 14 سال ما رفتیم تا آن باغ را بسازیم. آن باغ رفت در طرح فضای سبز و شهرداری به ما اجازه نداد که بسازیم. ما رفتیم و به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دفتر آیت الله مظاهری و دفتر آیت الله طباطبایی(امام جمعه) به استانداری و به فرمانداری  نامه نوشتیم. همه این نامه ها و مدارک هم به طور کامل الان پیش ما موجود است. ما که  پیگیری کردیم زمین را از ما تحویل نمی گرفتند ،معوض به ما نمیدادند؛ ما آمدیم و دو بار به آقای رئیس جمهور(دکتر احمدی نژاد) نامه نوشتیم. از طرف ایشان به استانداری نامه دادند و استانداری کار ما را پیگیری کرد و ما آن وقت زمین را به شهرداری دادیم و معوض آن به ما حدود 70 متر مغازه(4 مغازه) در طبقه ی دوم مجتمع عالی قاپو در چهارباغ بالا به ما دادند و الان میخواهیم مغازه را بفروشیم. این برادران عزیز ما هم 5 تا تیکه ملک را برای هیئت واگذار کردندو خواهران هم طلاهایشان را برای هیئت دادند وکمک های مردمی هم جمع شد.

ما 14 سال پیگیری کردیم و تلاش کردیم و با زحمات و دعای این مردم دلسوخته  تا الان که سومین سالی است که زمین حسینیه را که حدود 800 متر است، از وراث حاج اصغر هادی نزدیک به 400 میلیون تومان خریده ایم. هیئت تا به حال دو مرتبه هیئت امنایش عوض و بدل شده و صورت جلسه شده است.

قصد داریم یک مجموعه قشنگ وزیبا که هم حسینیه باشد و هم تالار مهمانی باشد و انشاالله بعدش بتوانیم روی آن کاری انجام بدهیم که حوزه علمیه داشته باشیم و کار های فرهنگی بتوانیم انجام بدهیم؛ انشاالله الرحمن

* برنامه های هیئت و حسینیه بعد از این قرار است توسط چه کسانی اداره شود؟

ما یک روز آقای شهردار را آوردیم اینجا، ایشان گفتند که زمین را به ما بدهید که ما یک مجموعه ی 5-6 طبقه درست کنیم.

من با بزرگان هیئت صحبت کردم، آقایان گفتند نه ما میخواهیم تا قیام قیامت این حسینیه مال هیئت و مردم باشد و  اگر سیدیم به جایی که در آمد پیدا کرد ، درآمدش  مال مردم فقیر باشد که باقیات الصالحات باشد.

* آیا در مورد زمین حسینیه هنوز بدهی هم دارید؟

نه الحمدلله از نظر هیئت برای زمین حسینیه هیچ بدهی نداریم.

الان (سال 91) در حسینیه برنامه ای دارید؟

در حال حاضر برنامه آشپزی هیئت و کانون خواهران و کلاس های فرهنگی و مشاوره ای و قرآنی و نهج البلاغه برای خواهران داریم، و هفته ای دو روز هم پزشک عمومی داریم.

* مربیان این کلاس ها زیر نظر شماست؟

بله ، ما با کانون خواهران جلسه میگذاریم و در رابطه با کلاس هایمان صحبت میکنیم. در دوره اول ما حدود 600 نفر در کلاس های فرهنگی ما شرکت کرده بودند و در دوره دوم حدود 500 نفر شرکت کردند و الان دوره سوم ما هست که درحال برگزاری است و خواهران در حال تلاش هستند.

* همراهی مردم در برگزاری مراسمات چگونه است؟

مراسم هایی مثل جشن نیمه شعبان ، شب های محرم ، اربعین، 28 صفر، ولادت حضرت محمد صلوات الله علیه و... که موقعیت مناسب بوده است شرکت مردم خوب بوده است.

* اگر در طول سال برنامه ناگهانی اتفاق افتاد شما به چه صورت مردم را مطلع میکنید؟

قبلا روابط عمومی هیئت به صورت حضوری و زبان به زبان مردم را جمع میکردند اما حالا با سیستم پیام رسان هیئت مردم مطلع میشوند.

* برای ساختمان حسینیه چه فکری کرده اید؟

این ساختمان قرار است در 4 طبقه و 800 متر زیر بنا ساخته شود که حدود 70 متر در ساخت دور ریز میشود . هزینه های ساخت حسینیه هم مثل همه ی این مراحلی که تا الان طی کرده ایم با کمک همین مردم  که بزرگواری کردند و ما را به عنوان یک روضه خوان و ذاکر امام حسین قبول کردند و به ما احترام گذاشتند و از آنها کمال تشکر و قدر دانی را دارم انشا الله ساخته میشود که انشا الله الرحمن برایشان باقیات الصالحات بشود و به حق حضرت زهرا خدا خیر وبرکت به آنها بدهد.

ما کسانی را داشتیم که حتی رفتند وام گرفتند و به هیئت کمک کردند ؛ کسی را داشتیم که در مدرسه پلاکی را به او هدیه داده بودند و ایشان هدیه اش را برای زمین حسینیه به هیئت اهدا کرد؛ خواهری را داشتیم که بیشتر از 75 سال از عمرش را  با آن پیری و ناتوانیش قالیبافی کرده بود که برود برای زیارت آقا امام رضا  اما وقتی ما شروع به کار کردیم پول امام رضایش را برای زمین حسینیه اهدا کرد، ساخت و سازش را هم خودشان تلاش میکنند انشاالله.

* در رابطه با انقلاب اسلامی ایران هیئت و حسینیه چه برنامه هایی در پیش دارد؟

هیئت ما از ابتدا انقلابی و ولایی بوده است و اعضای آن هم از سنگرداران این انقلاب و خانواده های معظم ومعزز شهداو جانبازان و آزادگان و مطیع امام عزیز و رهبر فرزانه ی انقلاب بوده اند و هستند و در این رابطه ازهمه چیزشان گذشته اند و تا آخر هم پای آن می ایستند.

* لطفا سخن پایانی اگر دارید بفرمایید.

در پایان مدارکی دارم که اگر دوربین بگیرد خوب است ، این کپی مدرک هایی است که در همه مراحلی که در سازمان های مسکن وشهرسازی و استاتداری طی شده، جمع کرده ایم.

دفتر های روزانه ای داریم که به عنوان مثال این دفتر ها که آقایانی  که متصدی بودند و برای زمین حسینیه پول میگرفتند هر کسی برای خودش از این دفتر ها دارد.

یک مدارکی هم داریم با عنوان  اساسنامه هیئت که در ابتدای تاسیس هیئت نوشته شده است.

الان در این مرحله که شروع کرده ایم و برای ساختمان حسینیه پول میگیریم و قبض میدهیم ( قبض های ما هم عوض شده و مخصوص ساختمان هیئت آماده شده است)  و مد ارکی جمع میکنیم به عنوان هدیه برای امام حسین و اهل بیت که هر کسی برای خودش داشته باشد و وراث هر کس هم ،اگر پدر ومادر یا خواهر و برادرشان پولی برای این کار داده اند ؛بدانند که چقدر است.

در پایان اینکه  انشاالله الرحمن قصد ما این هست که اگر شهرداری به ما اجازه بدهد، میخواهیم دو تا سالن داشته باشیم در زیر زمین حسینیه، که مردمی که میخواهند عقد یا عروسی بگیرند هیئتی ها و بچه مذهبی ها ، اگر میخواهند مهمانی برای بعد از مکه شان بگیرند و جلسه ای بگیرند از این سالن های هیئت استفاده بکنند. و بعد هم اگر درآمدی پیدا شد از جشن ها و فاتحه ها و مراسم و روضه خوانی ها به عنوان باقیات الصالحات و ذخیره آخرتی مردم،  به کسانی پرداخت میشود که مثلا خدای ناکرده مریضی ناعلاج دارند و یا میخواهند برای دخترشان جهیزیه تهیه کنند و نمیتوانند و یا کسی میخواهد یک خانه ای بسازد و تواانش را ندارد؛ کمک کنیم و انشاالله ثوابش به کسانی از ابتدا تا انتها در راه اندازی این مجموعه کوچکترین کمکی کرده اند برسد و این پرونده هیچ وقت بسته نشود. ما همه رفتنی هستیم اما این پرونده و مجموعه ماندنی است انشاالله.

این جمله را برای 100 سال و یا 10 ها سال آینده میگویم ؛ همه ی فعالیت ها و  کارها ودرآمد و مخارج هیئت و حسینیه باید زیر نظر هیئت و هیئت مدیره ی هیئت قرار بگیرد، چه کانون باشد چه خواهران چه برادران ، چه انجمن اسلامی باشد چه حوزه علمیه باشد هر چیزی.  چون بقیه هیچکدام نبوده اند و همین هیئتی ها بوده اند و با نام حضرت قاسم ابن الحسن و شهدایمان این مجموعه برقرار شده است.

همه باید این را بدانند که هرکسی در این مجموعه آمد و استفاده برد،  باید خود را سر سفره آقا قاسم ابن الحسن بداند.

آقای ما حضرت قاسم ابن الحسن در شب عاشورا ،که امام حسین به همه گفتند که هرکس میخواهد برود و فردا اینجا روز کشته شدن و شهید شدن است؛ آقای ما این طرف و آن طرف مجلس میرفت و در آخر پیش امام آمد و گفت آیا من هم فردا شهید میشوم؟ امام حسین فرمودند : شهادت در نظر تو چگونه است؟ آقا گفتند احلی من العسل ، شهادت برای من شیرین تر از عسل است. خدا به ما توفیق داده است که با همین هیئتی ها که خدا به حق زهرا عاقبتشان را به خیر کند همه شان تلاش کرده اند و مجالس اهل بیت را به خوبی برپا کردند. الان هم تا آن زمانی که ما  را درکفن میپیچند و در قبرمان میگذارند باید بگوییم یاحسین و باید دور و بر امیرالمومنین را رها نکنیم، ما با بقیه مردم فرق داریم ما دم در خانه امیرالمومنین به عنوان نوکر و خادم  هستیم، غلام، که ما حتی لیاقت غلامی امیرالمومنین را هم نداریم آنکه غلامی امیرالمومنین را میکرد حضرت سلمان و مقداد و ابوذر و آنها بودند ، ما که نیستیم اما ما خاک کف پای این نوکران اهل بیتیم و انشاالله خودشان و فرزندانشان بیایند و بروند و تلاش کنند فرزندانشان را در حسینیه و هیئت بیاورند و با امام حسین بچه ها را آشتی بدهند و رفیقشان کنند.

ما هم بارها و بارها گفتیم که دست کسانی که تلاش کردند را میبوسیم مثل آقای سید مصطفی فیاض و حاج آقای حجت الاسلام و المسلمین زارع و مرحوم مغفور شادروان حاج آقای باقر ایزدی که همگی استاد ما بودند و زحمت کشیدند و تلاش کردند و شاید بیشتر از 100 سال زحمت کشیده شده تا ما به اینجا برسیم.

من خودم کشاورزم رعیتم و در خاک ها بوده ام واین مجموعه انشاالله خاکی است و  ما با خاک ها کار داریم.

من از این برادران که ریش گرو گذاشتند و آبرویشان را جلو آوردند و به این و آن گفتند و  انشاالله خدا ازشان قبول کند و از همه اینها کمال تشکر را دارم و من هم اگر دستهایشان را ببوسم کاری نکرده ام اما به هر حال به عنوان روضه خوان امام حسین برایشان دعا میکنم که انشاالله خدا عاقبتشان را ختم به خیر کند.                            اللهم صلی علی محمد و آل محمد